Recenze

Oboroh: Znovu poprvé (Adventní písně)

01.12.2014 | Milan Tesař - radio Proglas, prosinec 2014

Dva roky po kolekci pašijových písní Šel přes potok Cedron k hoře vydala skupina Oboroh adventní CD Znovu poprvé. Obsahuje jak autorskou tvorbu kapelníka Slávka Klecandra, tak písně ze starých kancionálů.

Deváté album skupiny Oboroh se jmenuje Znovu poprvé a obsahuje písně s adventní tematikou. Tvoří tak protipól k dva roky starému pašijovému CD s názvem Šel přes potok Cedron k hoře.

Hudebníci různých žánrů běžně organizují takzvané adventní koncerty, na kterých však hrají koledy a jiné vánoční písně. Skupina Oboroh v čele s písničkářem Slávkem Klecandrem se jako jedna z mála u nás rozhodla sestavit opravdu adventní program. Skládá se z několika autorských skladeb a z písní ze starých, středověkých i barokních, kancionálů.

Posluchač, který si album pozorně poslechne od začátku do konce, se tak může nejen ponořit do rozjímavé hudby a textů plných očekávání a tajemství budoucího příchodu Spasitele, ale především může porovnávat jazyk Adama Michny z Otradovic či starých anonymních autorů se současným slovníkem Slávka Klecandra. Zatímco písně jako Vítej, Jezu Kriste nebo Zavítej k nám, Stvořiteli důvěrně známe, původní autorské skladby Oborohu nám do předvánočního rozjímání přinesou nové slovní obraty. V úvodní Znovu poprvé „sníh na střechách hřeje sny" a „hlas znovu poprvé vniká pod kůži a do krve". Ve Vodotrysku Slovo „dozrává do tvaru Těla". A v písni V ulicích Klecandr zkombinoval starý Michnův text („Veliký Bože z výsosti, jak ty se smiluješ...") s vlastními slovy: „V ulicích křepčí maškary, výkřiky, vřava a shon. Modly se třesou na dary, noc padá na Babylon."

Advent není pro Oboroh obdobím pouhých čtyř týdnů před Božím narozením. Na Betlém ve své duši, o kterém se zpívá v písni Hvězda, se můžeme připravovat dlouhodobě. Proto děj této písně začíná „v červenci, možná v srpnu", zasáhne do času dušičkového a vrcholí někde u „pastýřů z valašských koled". Podobně i píseň Čekání, i když se v ní zpívá o padajícím sněhu, můžeme brát jako návod k celoročnímu ztišení a usebrání: „Už je to tu, i když tu ještě není advent."

Album Znovu poprvé není pro Oboroh prvním setkáním s tematikou adventu. Již v roce 1998 skupina na své album Marah zařadila píseň Advent, ve které se zpívalo: „A anděl ukazuje k nebi, z pouště zní naléhavý hlas: Narovnej cesty, zpevni mosty." Nové album je rozvinutím těchto myšlenek, jejich propojením se stoletími prověřenými písněmi a s citlivě a dobře zahranou hudbou. „Vítr zpívá o propasti, jež se v nás otvírá, o soutěskách nevědomí, kudy vchází víra. Nejsme sami, je už s námi, i když jen v doufání." I pro člověka 21. století může být advent dobou víry a naděje.