Recenze

Oboroh - Spatřujeme světlo (Žalmy 2)

01.03.1994 | Jarda Kycler (Recenze AD 1994/3)

Když před několika lety začaly pronikat zhudebněné biblické žalmy, do té doby téměř neznámé skupiny Oboroh, do širšího posluchačského podvědomí, působili jako skutečné zjevení. Dnes už má tato skupina pevné místo na naší hudební scéně.

Tři roky po natočení jejího prvního alba Žalmy se objevila její nová nahrávka s podtitulem Žalmy 2 - další série (tentokrát devíti) biblických textů. Stejně jako před lety jde o inteligentní hudbu plnou nápadů. Střídají se písně meditativní (více akustické) s radostnými a oslavnými ( rockovějšími ). Hudba je ještě umocněna zpěvem, opět podle obsahu sdělení klidným nebo naopak naléhavým. Celek působí jako silná, hluboce prožitá výpověď.

Změny oproti prvnímu albu doznal zvuk kapely, který nabyl příchodem dalšího kytaristy zemitějšího, rockovějšího výrazu. Pestrost saxofonu a fléten je tak vystřídána větší dravostí elektrické kytary. Ale že i ta může být citlivým nástrojem dokazuje zhudebnění Žalmu 42 (Slzy jsou chléb můj / ve dne i v noci / když se mne každý den ptají: / "Kde je tvůj Bůh?"), kdy vytváří silný, melodramatický doprovod.

Nahrávka Spatřujeme světlo skupiny Oboroh potvrzuje, že i slova stará téměř tři tisíce let, zvláště podaná současnou hudební formou, mají co říci dnešnímu uspěchanému člověku.