Recenze

Oboroh: Šel přes potok Cedron k hoře (Pašijové písně)

01.02.2013 | Petr Střešňák - Katolický týdeník, únor 2013

Pašije, tedy části evangelií popisující závěr pozemského života Ježíše Krista, jsou v oblasti umění patrně nejčastěji zpracovávaným epickým námětem. Týká se to samozřejmě též hudby - klasické i soudobé. Když vešlo ve známost, že skupina Oboroh míří do studia, aby nahrála album pašijových písní, nemálo posluchačů bylo zvědavo, jakým způsobem toto téma uchopí.

Oboroh očekávání nezklamal, neboť si našel svou cestu, svůj originální přístup, takže výsledné album nazvané Šel přes potok Cedron k hoře určitě stojí za pozornost. Není pochyb, že především v příslušné liturgické době - v klidu vyslechnuté - mnoha lidem pomůže k tomu správnému rozpoložení.
Nejde o prosté převyprávění pašijového příběhu, nýbrž o kompilaci, jejímž základem jsou Klecandrovy úpravy písní ze starých evangelických kancionálů. Mezi nimi se pak vinou písně autorské, povědomé tradicionály i třeba harmonicky „divoká" skladba Petra Ebena. Vše ovšem tvoří jednorodý celek, v němž má každá z písní své místo. Je až udivující, jak se archaické texty snoubí se současným aranžmá, jak se ta začasté anonymní středověká dílka soustředěnému posluchači dostávají skrze uši v duši. Psát o muzikantském mistrovství Oborohu je dnes už nošením dříví do lesa (však také oba zakládající členové jsou učitelé hudby), ale stojí za zmínku, jak to „funguje dohromady". Slávek Klecandr s Jaroslavem Jetenským, oba skvělí kytaristé i baskytaristé, se u nástrojů střídají, je-li to vhodné, celý Oboroh se decentně vytratí a zbude jen Klecandrova klasická kytara, jindy se zase hlasy všech hudebníků spojí v hutný sbor. Osobně velmi vítám, že klávesista Roman Dostál zpívá na albu většinu písní - jeho zpěv je totiž naprosto výjimečný. Možná svým pěveckým projevem nemusí konvenovat každému; leč platí, že dobře zpívá mnoho interpretů, těch sugestivních a nezaměnitelných je ovšem jen několik.

K dobrým deskám mimo jiné patří, že se mezi písněmi objevují mimořádné opusy. Zde je takovým skvostem určitě skladba Getsemane, kterou zkomponoval Roman Dostál na text Slávka Klecandra. Jde o záležitost vskutku inspirovanou, tedy „vdechnutou", jež posluchače opakovaně rozechvívá a patří k tomu nejlepšímu, co kdy Oboroh vytvořil. Také titulní skladba Šel přes potok Cedron k hoře s působivou instrumentální plochou ve střední části či jímavá píseň Ó hlavo plná trýzně si právem říkají o místo na výsluní.

Album otevírá chorál Pamatujme všichni věrní Syna Božího mučení a zakončují slova Byl jsi tam, když na kříži skonal Pán. Než se však CD dotočí, posluchač nejenže se ocitne na známých biblických místech, ale též je nenásilně vtažen do rozjímání nad největší a nejdůležitější událostí v lidských dějinách. O texty se podělilo celkem deset autorů, od středověkých po dosud žijící. Jde o různé roviny, úhly pohledu a výrazové prostředky - ale přitom o symbiózu. Vedle kralické češtiny kupř. B. Jana Augusty - Ohavnou smrt na se vzal, svatým Bohem kletou / velikou pokutu dal za hřích lidstva: krev svou... se tak objevují mrazivě zneklidňující a téměř prozaické, hovorové verše Klecandrovy: Raděj to přečkám někde v koutě / třeba i dva tisíce let / a v bezpečí kostelních lavic / rád se ti budu uklánět / Jen po mně nechtěj, abych s tebou / všechny ty děsy protrpěl / stejně jako všichni ti blázni / ty hory umučených těl.
Oboroh, který za své bezmála čtvrtstoleté existence přečkal i suchopárná období, zažívá v posledních letech požehnané časy. Vždyť v době, kdy se cédéčka „vypalují" snad ještě dříve, než oficiálně vyjdou, umožnil vydavatel Oborohu natočit za tři roky tři alba („Cedronu” předcházelo Pozvedám své oči k horám - Žalmy III., 2011 a Ve věci probuzení, 2010). Minulý rok skupina také odehrála dva společné koncerty s Filharmonií Hradec Králové a pěveckým sborem Carmina Alta (v „poutním" Neratově a Hradci Králové) - a podle návštěvníků šlo o mimořádný zážitek. Spolupráce s hradeckými filharmoniky a jejich dirigentem Andreasem S. Weiserem, by měla pokračovat i v letošním roce, přičemž projekt „Pašijí" se přirozeně nabízí.

Petr Střešňák

Oboroh: Šel přes potok Cedron k hoře. Indies Happy Trails Records, 2012